durere din trunchi apiciorului drept

Oase si articulatii

Postata de lidia margol cu 10 ani in urma.

de cîteva zile mă doare piciorul drept din trunchi ,merg greu si noaptea nu prea ma pot misca,dupa ce fac ceva miscare parca ma mai lasa,am 39 de ani nu ma stiu cu probleme ,nu am avut fracturi niciodata ,daca aveti vreo idee ceva va rog sa-mi spuneti,multumesc

Raspunsuri (7)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, neurochirurgicale, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

lidia margol

acum 10 ani

am 75 de kilograme,1 ,64m fac menaj și lucrez și în statistică ,fac foarte multă mișcare ,merg mult pe jos urc scări ,mai alerg ,chiar dacă am în plus cîteva kilograme ,nu am probleme,merg și cu bicicleta,port încălțăminte comodă,nu am avut probleme medicale nici neurochirurgicale,cu spatele am avut ceva probleme,depinde de salteaua pe care dorm ,nu trebuie să fie tare pentru că nu mi-ar fi chiar comod ,probleme inflamatori nu știu să fi avut doar așa rar și puțin vizibil genunchiul drept se inflama dar foarte puțin,mănînc destul de sănătos,sare foarte puțină și condimente moderate apă beau 2 litri zilnic

lidia margol

acum 10 ani

nu știu dacă este relevant ,dar de cînd mă doare piciorul ,dacă stau jos și mă ridic îmi ia cîteva secunde ,un minut poate să-mi revin ,șchiopătez un pic,dar noaptea nu pot sta,mă mișc mult pentru a căuta o pozițțâie comodă,mulțumesc

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Intr-adevar, aveti perfect dreptate: atat cele 25 kg in plus, cat si efortul exagerat sunt la originea suferintei actuale, fie ca este un sindrom compresiv vertebral (hernie de disc), fie ca este o suferinta articulara coxo-femurala (coxartroza), fie ca este distrugerea cartilajului articular al genunchiului (gonartroza).
Prin urmare, singura solutie logica si imaginabila consta in schimbarea regimului de viata: reducerea drastica a efortului si scadere ponderala (dieta).
Daca exista si o componenta neurologica importanta (parestezii, paralizii), puteti apela la un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Suferinta descrisa se asociaza sindromului compresiv lombar (hernie de disc).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul reumatolog pentru evaluare ( buletin de analize, radiografie, etc).

lidia margol

acum 10 ani

Mulțumesc,așa o să fac