Durere deget mic?

Oase si articulatii

Postata de Marius T cu 2 ani in urma.

Buna ziua,
La piciorul drept, am un Hallux varus
Datorita durerilor, mersul meu este defectuos.
La aceasta problema m-am adaptat, in schimb in ultimele 2zile a, aparut o durere la ultima falanga, cu o usoara roseata. Concomitent, datorita defectului ortopedic, intre ultimele 2degete, care sant, extrem de apropiate si indoite mi-a aparut si o iritatie, cu o durere destul de insuportabila.
Mentionez ca am o igiena buna, in schimb la partea de incaltaminte, inca ma chinui.
In concluzie durerea este destul de mare pe falanga deget mic, mai ales dk palpez usor plantar, pe oosul tarsian. Mentionez ca nu am bataturi la deget
Multumesc

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/hallux-valgus-monturi_1646

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Hallux varus este o deplasare a primului metatarsian, care determina deplasarea inversa a halucelui (degetul mare).
D-voastra ve referiti la o problema a degetului mic (nu am inteles prea bine despre ce este vorba).
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului