Durere deget de la picior?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11610666844 cu 3 ani in urma.

Buna ziua, de mai bine de 2 ani am o problema cu al doilea deget ( cel de langa degetul mic) de la piciorul drept, de fiecare data cand schimb încălțămintea desi este una lejera, simt cum imi amorteste degetul de durere si nu mai pot calca, ulterior imi amorteste si talpa si doare insuportabil... aceasta durere persista foarte mult.. pana tin piciorul in repaus. Credeti ca ar putea fi vorba de o luxație? Menționez faptul ca nu se umfla, doar doare cumva la îmbinarea proximalei cu metatarsiena. Imi puteti spune care ar fi solutia?
Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 3 ani

Buna ziua,
D-voastra descrieti o metatarsalgie de origine mecanica, manifestata printr-un sindrom Morton.
Este cauzata de o deformatie a ante-piciorului (hallux valgus, monturi), disporportia dintre incaltaminte si picior (pantofi prea stramti), efort excesiv, greutate exagerata.
Singura solutie, evident, este tratarea acestor cauze.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior