durere de spate

Oase si articulatii

Postata de morro cu 12 ani in urma.

sotul meu are 38 de ani si de vreo 5 ani are o durere surda de spate, de la mijlocul spatelui pana sub coaste- mai mult pe partea dreapta iar de putin timp spune ca spatele il doare tot asa surd dar de sus pana jos si in zona subratului ca si cand ar fi ganglionii si se duce durerea asta si in fata pe tot sternul. analizele de sange au iesit bune si eco la organe la fel. nu a facut radiografie sau eco speciale pt spate. ii e frica de diagnosticul dr de specialitate si din cauza asta nu a mers la control. inainte cu 1-2 ani de-a incepe aceste dureri a avut o lovitura puternica( prin cazatura) la spate si a facut radiografie dar i s-a zis ca era bine. va multumesc si va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Raspunsuri (2)

Dr. Victor Taran

acum 12 ani

In primul rand trebuiea sa va spun ca frica nu este ajutor bun in rezolvarea problemelor de sanatae. Frica te poate imbolnavi si atunci cand nu ai nici o problema de sanatate. Ma refer la faptul mentionat de dv ca sotului " ii este frica de diagnostic...si nu merge la control"
Durerile de spate pe care le are sotul dv pot fi rezultatul traumatismului suferit ani in urma. Modificarile pot fi la nivel de tesuturi moi si atunci durerile se pot mentine timp indelungat chiar daca nu sant modificari la radiografie.
Orice boala trebuie tratata din timp pentru a nu o lasa sa se agraveze, in timp pot aparea modificari la coloana vertebrala si durerile se vor intensifica.
Sotul dv trebuie sa lase frica si sa fie motivat sa scape de durerile de spate.

Mihaela

acum 11 luni

Ce ati rezolvat in legatura cu durerea sotului dvs ,s-a aflat cauza ,sunteti bine!Am si eu aceleasi simptome.