durere de spate

Oase si articulatii

Postata de AURORAICA cu 12 ani in urma.

Buna ziua . Cel mai tare ma deranjeaza ca imi amorteste mana stanga si ziua si noaptea .Degetul mic si inelarul imi amortesc cel mai tare . Si gatul este destul de amortit si imi scartie ceva acolo cand mil rotesc. Sunt ingrijorata pentru ca medicul de familie a zis ca nu a vazut asa ceva osteofitele au forma de ghiara de pisica. Cum sa stau cu ele acolo ? Trebuie sa fie ceva si pentru stoparea lor.daca. Va multumesc pentru atentie.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Amortelile resimtite sunt cauzate de posibile compresiuni ale nervilor la nivel cervical (vertebrele de la nivelul gatului), prin existenta acelor osteofite ( mici productii osoase). Un medic reumatolog va poate recomanda, in baza examinarii clinice si radiologice, efectuarea unei electromiografii ce poate depista posibila neuropatie. Pentru astfel de afectiune puteti apela la fizioterapie, antialgice.

AURORAICA

acum 12 ani

Va multumesc pentru sfat .. Cu stima si respect va doresc multa sanatate.