durere de spate

Oase si articulatii

Postata de AURORAICA cu 12 ani in urma.

Buna ziua . Rezultat radiografie : OSTEOFITE ANTERIOARE LA C4 SI C6 . Ce se poate face ca boala sa stea pe loc si durerile sa ma lase .Cardiologul ma trimis sa fac filmul dar tratament nu mia dat . Astept un sfat sa ma ajutati. V a multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

precizati locul durerii, daca apare la miscarea segmentului dureros sau nu , alte fenomene asociate cu durerile respective. Radiografia cervicala efectuata arata ca sunt niste mici productii osoase la nivelul vertebrelor cervicale (ale gatului).

auroraica

acum 12 ani

Buna ziua . Cel mai tare ma deranjeaza ca imi amorteste mana stanga si ziua si noaptea .Degetul mic si inelarul imi amortesc cel mai tare . Si gatul este destul de amortit si imi scartie ceva acolo cand mil rotesc. Sunt ingrijorata pentru ca medicul de familie a zis ca nu a vazut asa ceva osteofitele au forma de ghiara de pisica. Cum sa stau cu ele acolo ? Trebuie sa fie ceva si pentru stoparea lor.daca. Va multumesc pentru atentie.