Durere de spate

Oase si articulatii

Postata de Delia68924 cu 13 ani in urma.

Acum ceva timp am facut vreo 2-3 zile niste exercitii fizice, dupa un anumit program, dar le-am facut fara incalzire, si am fortat putin nota.Am folosit si doua greutati in timpul exercitiilor. In fine, in urmatoarea zi a inceput sa ma doara spatele in zona lombara(jos) mai mult in partea stanga,destul de tare.Am facut pauza o saptamana si ceva,timp in care am folosit tot felul de creme,mi-a trecut durerea, si acum iar m-am apucat.Am facut incalzire, am luat-o mai usor, si dupa terminarea exercitiilor iar au inceput durerile in acelasi loc.Am 21 de ani, si obisnuiam sa fac miscare tot timpul cel putin 20 de minute pe zi,doar ca in acele zile,m-am fortat putin.Eu simt ca ma doare osul,si nu muschii.Ce poate fi?Poate fi doar o fortare?daca este asa cat trebuie sa fac pauza de la efort fizic, sau ce trebuie sa fac ca sa scap de durerea asta si sa pot sa fac sport din nou?Multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

Delia68924

acum 13 ani

Martin, mi-ar face mare placere sa imi impartasesti experienta ta, doar ca, neobisnuita fiind cu site-ul, nu stiu cum sa iti dau adresa mea, fara ca ea sa fie facuta publica, si am sa te rog sa ma ajuti in sensul asta daca poti.Mersi mult.

Charles Darwin

acum 13 ani

A cedat spatele. Renunta definitiv la astfel de exerciti pana nu e prea tarziu. Omul inca nu s-a adaptat nici la mersul biped, dar la efort nici atat.

Delia68924

acum 13 ani

Charls Darwin, eu nu ma pot impaca cu ideea ca la 21 de ani, nu mai pot sa fac exercitii fizice dintr-o p***ae de''asta.De aceea cautam raspunsuri la problema mea.Poate ca daca pateam chestia asta la 60 de ani, ma resemnam eu cumva, dar asa...ma zbat si eu pt o rezolvare, ca altceva nu am ce sa fac.