durere de sold

Oase si articulatii

Postata de miri80 cu 12 ani in urma.

Va multumesc pt raspuns! V-am urmat sfatul si am primit acest diagnostic :rectitudinea col.vb.lombare, hernii intraspongioase platou inf.L1 si L3, sacroileita bilat. mai accent. pe stg.,spina bifida oculta S1. Sper ca am scris corect. Este un diagnostic grav? Ce ne sfatuiti ? Astept raspunsul dumneavoastra.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Spina bifida oculta reprezinta o tulburare de inchidere a arcului vertebral, ca semn principal, fara protruzia continutului intraspinal la suprafata, cu parti moi de acoperire, de obicei normale.
ceea ce descrieti reprezinta rezultatul interpretarii radiologice, acesta trebuie corelat cu simptomatologia dvs, semnele clinice, analizele de sange , investigatii suplimentare pentru stabilirea unui diagnostic.