Durere de genunchi

Oase si articulatii

Postata de Anca Gioia cu 8 ani in urma.

Buna ziua
de vreo luna am o durere la genunchi nu ma doare cand apas cu mana durerea o sint in interior .Cel mai tare ma doare cand ma ridic de pe scaun in special la primi pasi..dupa aceea sa zicem ca dispare dimineata cand ma ridic din pat la fel am tot pus o spuma ce contine diclofenac ce m''a recomandato doamna de la farmacie, ma intrebam daca ar putea fi o fractura de menisc ceva ! astept o parere un sfat unde ar trebuii sa merg !
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (8)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul:
- varsta, greutate/inaltime;
- status ocupational/sportiv si eforturi practicate (stat in picioare, mers pe jos, sporturi etc);
- antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii, vasculare etc.
Asteptam date relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Anca Gioia

acum 8 ani

Buna ziua
Am 26 de ani ,1.72m , 59 kg nu m-am lovit nu am avut probleme niciodata .Timp de 4 ani am lucrat in restaurante de hotel in italia specific ca in lunile de vara stateam si 15 ore in picioare pe zi ,moment lucrez la curatenie tot in hotel cam din aprilie anul trecut.
Multumesc

Anca Gioia

acum 8 ani

nu stiu daca are importanta sau nu pana la varsta de 16 ani am practicat atletism de performanta.

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Ati inteles, situatia este datorata supra-solicitarii organismului:
- atletism de performanta inseamna distrugerea sigura a articulatiilor, practic fara exceptie;
- 15 ore de stat in picioare este absolut fabulos si duce, evident, la agravarea distrugerilor deja existente.
Este insa salutar un examen clinic la ortoped, pentru a exclude afectiuni acute (leziuni de menisc, etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior

Anca Gioia

acum 8 ani

Va multumesc din suflet ! Oricum am facut deja programare pentru luna august ca doar atunci avem concediu deoarece vad ca picioarele mele cedeaza si zic eu cam devreme pentru varsta pe care o am ...in ultimul timp mi se intampla ca ,talpile mi se umfla , dor la atingere si transpira foarte mult
Cu respect.
Doamne ajuta

Anca Gioia

acum 8 ani

Va multumesc din suflet ! Oricum am facut deja programare pentru luna august ca doar atunci avem concediu deoarece vad ca picioarele mele cedeaza si zic eu cam devreme pentru varsta pe care o am ...in ultimul timp mi se intampla ca ,talpile mi se umfla , dor la atingere si transpira foarte mult
Cu respect.
Doamne ajuta!

crina.vio

acum 8 ani

Buna ziua!

Si eu m-am confruntat cu o durere la nivelul genunchiului, insa medicii mi-au spus ca este cauzata de o artroza si mi-au recomandat fizioterapie. Am mers la un cabinet de recuperare vizavi de Fundeni si am facut kinetoterapie, terapie manuala, kinesiotaping si electroterapie. Mi-a fost mai bine dupa fiecare sedinta si incet incet am reusit sa merg mai bine, sa cobor scarile, asa cum o faceam inainte. Pentru mine asta a functionat. Sper sa va recuperati si dvs cat mai rapid pentru ca intr-adevar sunt foarte suparatoare aceste dureri.

Multa sanatate!

Anca Gioia

acum 8 ani

Va multumesc pentru sfat! Sanatate multa va doresc !