Durere continua

Oase si articulatii

Postata de Mihaela Popa cu 9 ani in urma.

Bine v-am gasit!

In urma cu 3 saptamani, am cazut. In urma cazaturii am ramas cu dureri la mana stanga, adica la incheietura si podul palmei.
Mentionez ca am facut radiografie la o saptamana dupa cazatura, iar diagnosticul de la radiologie a fost: o usoara demineralizare la nivelul incheieturii antebrat stang. Sunt maseur de meserie si nu-mi pot folosi mana la masaj, nu pot tine greutate in mana, nu pot impinge sau presa cu mana stanga, fiindca durerea este imediata si violenta.

M-am uns cu antiinflamator si am luat pastile (Brufen), dar nu au disparut durerile. Medicul de familie mi-a spus sa fac tratament cu calciu, nu mi-a recomenadat fizioterapie sau alt tratament, spunandu-mi ca nu este nevoie, nefiind osul fracturat, mana mea suferind o trauma in urma cazaturii si de aici durerea aceasta. De asemenea, mentionez ca partea cu degetul mare este mai umflata.

Ce imi recomandati? Ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc anticipat.

Cu respect,
Mihaela Popa

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
D-voastra ati precizat ""diagnosticul"" de la radiologie, care este total insuficient (de fapt, nu este un diagnostic, ci este interpretarea radiologului).
Ati consultat un ortoped???
Este foarte posibil sa va confruntati cu o fractura a scafoidului, dificil de diagnosticat fara o examinare clinica atenta si fara cele 4 incidente radiologice speciale.
Neglijarea unei fracturi de scafoid determina complicatii grave pentru tot restul vietii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Mihaela Popa

acum 9 ani

Va multumesc pentru raspuns.

Nu am consultat un medic ortoped pentru ca medicul de familie a considerat ca nu este nevoie, mana revenindu-si incet in timp.

O sa va urmez instructiunile si maine o sa solicit un bilet de trimitere catre ortopedie.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Diagnosticul este uneori dificil chiar si pentru un ortoped generalist.
In aceasta perioada este extrem de important sa nu calcati deloc pe piciorul afectat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Mihaela Popa

acum 9 ani

Nu ma probleme cu piciorul, ci cu mana stanga.

Mihai ana Maria

acum un an

Am mna rupta ce trebuie sa fac ca nu mai pot de durere

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Se impune o examinare clinica atenta si studierea radiografiilor zonei afectate.
Durerea se va atenua prin imobilizarea corecta a segmentului de membru.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului