Durere calcai

Oase si articulatii

Postata de cocolynno cu 8 ani in urma.

Cam de o saptmana ma doare groaznic calcaiul.Durerile apar atunci cand ridic piciorul in mers fiind. Daca stau pe loc sau stau pe piciorul respectiv nu ma doare deloc, doar cand ridic piciorul si eliberez de presiune calcaiul. Ce ar putea fi si ce ma sfatuiti? Va multumesc.

Raspunsuri (6)

buna

acum 8 ani

este urmarea fireasca a unui conflict emotional in urma caruia inainte de aparitia durerii te-ai simtit "tinut pe loc", "fara libertate de merge unde ", "nu ai putut sa te duci unde ai vrut"....de indata ce acest blocaj a disparut (chiar si scurt timp) au aparut durerile...sensul de miscare arata blocajul dinainte la nivel emotional. Deci s-a somatizat o emotie blocata inainte... o poti elimina rapid daca realizezi cauza ei..

Criolina

acum 8 ani

Nu e prima oara cand mi se intampla si mie acest lucru...Simt o presiune suparatoare, insa am observat ca se amelioreaza la masaj. Eu am mers la fizioterapie la ***si acum sunt ok. Sper sa functioneze si pentru tine! :)

Multa sanatate!

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna seara!
Nu ne-ati precizat tocmai elementele esentiale unui raspuns avizat: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate zilnic, antecedente traumatice, metabolice, inflamatorii-reumatologice, neurochirurgicale etc.
Asteptam date relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

cocolynno

acum 8 ani

Buna ziua. Ma numesc Otilia, am 42 de ani, 1,70m/ 78kg, momentan sunt casnica dar am facut ceva fitnes. Cam de un an nu mai practic sport deoarece au aparut niste dureri ascutite, usturime in talpa stanga (cea cu calcaiul suferind). Acum nu mai apar dureri in talpa dar am problema cu calcaiul.Eforturile zilnice sunt cele casnice si in fiecare zi iesit afara putina plimbare. Poate ar fi de mentionat o scolioza dorsala care dateaza din copilarie si cu care nu am avut probleme pana acum. Alt lucru pe care l-am observat este ca imi pocnesc gleznele destul de des. Va multumesc.

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Originea talalgiei (durere calcaneeana posterioara) este supra-incarcarea de tip mecanic, cauzata de cele 20 kg in exces si de efortul fizic exagerat pentru aceasta greutate (stat in picioare, mers pe jos, activitati sportive).
Prin urmare, logic, singura solutie consta in reducerea solicitarii mecanice: scadere ponderala, reducerea drastica a efortului..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

cocolynno

acum 8 ani

Va multumesc pentru raspuns. Am sa tin cont si vedem ce se intampla, sper sa fie bine.