Durere ambii genunchi

Oase si articulatii

Postata de verver cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

De cativa ani ma confrunt cu durerile de genunchi. Mai intai m-a durut piciorul stang, medicul ortoped m-a diagnosticat cu o entorsa benigna, am urmat tratamentul (fasa elastica + unguent) si nu am mai avut dureri o perioada. Dupa aproximativ 1 an am prezentat aceleasi simptome insa la piciorul drept, am facut un RMN si am fost diagnosticata cu o forma usoara de leziune de menisc (nu stiu exact ce grad), mi s-a dat tratament cu analgezice si antiinflamatoare. Dupa ce am urmat tratamentul, o perioada nu am mai avut dureri. Dupa inca 1 an au revenit durerile la piciorul drept, am urmat un alt tratament tratament cu Celebrex si Artostop Rapid, la fel, o perioada s-au oprit simptomele. Acum au reaparut aceleasi dureri variind cand la stangul, cand la dreptul. Chiar nu stiu ce sa mai fac. Durerile se manifesta in felul urmator: durere in interiorul genunchiului, noaptea ma trezesc din somn, atat de intense sunt, chiar daca schimb pozitia piciorului (intins-strans si invers) durerea persita, cand stau jos, la fel, apar durerile si degeaba schimb pozitia piciorului. Atunci cand schimb pozitia piciorului in timpul durerii simt in genunchi ceva care mi-l blocheaza si parca ar trece o lama prin os. Mentionez ca ultima oara medicul ortoped mi-a consultat ambii genunchi, mi i-a intins, miscat si nu am simtit nicio durere in timpul examenelor fizice. Va multumesc!

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Din extrem de amplul D-voastra comentariu nu am inteles tocmai singurele elemente importante: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii, vasculare etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

verver

acum 9 ani

Sex: feminin. Varsta: 21. Inaltime: 1,67 m. Greutate: 59 kg. Status ocupational: barman si grafician. Sporturi:nu am practicat, stilul meu de viata nu implica activitate fizica regulata. Antecedente traumatice: o cadere de pe role pe genunchiul stang insa durerea a aparut la aproximativ 1 an de la intamplare. Antecedente metabolice: nu am. Reumatologic-inflamatorii: de cand au aparut aceste probleme am observat ca in cazul in care este umezeala in aer ma doare piciorul in cauza. Spre exemplu acum prezint dureri la piciorul stang (dar nu tot timpul, cand urc treptele sau cand le cobor ori dureri din senin cand stau pe scaun), azi am fost la bazin si fiind umezeala a inceput sa ma doara doar piciorul stang, nu si dreptul.
Va multumesc!

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Este evident ca durerile de genunchi sunt asociate cu supra-solicitarea fizica de tip profesional (stat in picioare, mers pe jos).
Prin urmare, puteti face o proba terapeutica banala: reduceti eforturile zilnice de 3-4 ori, timp de cateva luni.
Daca suferinta dispare, atat cauza cat si atitudinea terapeutica sunt evidente.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

verver

acum 9 ani

Buna seara!
Desi mi-ar placea sa va dau dreptate si sa fie cauza durerilor de genunchi suprasolicitarea fizica, nu este asa, deoarece barmania o practic doar la sfarsit de saptamana (vinerea si sambata) timp de maxim 6 ore. Iar in viata de zi cu zi mai mult stau jos, nefacand miscare. In momentul de fata durerile la piciorul stang s-au agravat, nu mai am stabilitate pe el cand urc sau cobor scarile sau cand ma ridic din sezut, iar azi noapte m-a durut toata noaptea. Ce ar trebui sa fac, sa merg sa consult un doctor reumatolog?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Trebuie sa consultati un specialist in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior