Dupa un an jumate de la entorsa de glezna inca ma doare. De ce?

Oase si articulatii Operatie ortopedica

Postata de tudor.s cu 7 ani in urma.

Am avut un accident la fotbal unde am facut entorsa de glezna. Pe radiografie nu a aparut nimic rupt, deci tratamentul a fost format din fasa elastica si bengay cateva zile. Astazi dupa un an jumate de la accident inca ma mai doare de la ortostatism indelungat sau cand dorm pe burta cu p***a piciorului intinsa, in rest nu ma doare. Imi puteti spune de ce, si ce pot face in privinta asta?

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna seara!
Foarte adesea, sub aparenta "banalei entorse de glezna" se ascund diagnostice severe, cu potential invalidant in cazul neglijarii lor (leziuni ligamentare, tendinoase, osteo-cartilaginoase etc).
Acesta este motivul pentru care enotrsa gleznei trebuie urmarita prin controale clinice repetate, dar mai ales trebuie evitat efortul sportiv timp de 2-3-4-5 luni.
Daca nu ati respectat acest repaus sportiv, este posibil sa va confruntati cu o instabilitate reziduala a gleznei, cu o leziune osteoscartilaginoasa a domului talian sau cu o leziune similara.
Se impune, evident, un examen clinic atent si, eventual, investigatii imagistice tintite.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

tudor.s

acum 7 ani

Multumesc de raspuns !