dupa cat timp poti indrepta cotul

Oase si articulatii

Postata de ilie.smarandache cu 12 ani in urma.

fiica mea a avut fractura cot si a avut mana in gips timp de 4 sapt.;inca nu poate indrepta mana complet;este vreo problema sau este doar sentimentul de frica pe care il are ea,sau dureaza mai mult pana isi poate recapata mobilitatea?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 12 ani

Trebuie sa urmeze macar o luna de tratament,de recuperare, in policlinica. Nu i s-a dat trimitere? Asa, de durere, nu va face nimic, iar mana va avea de suferit din punct de vedere al mobilitatii,daca ar face macar gimnasica acasa, trebuie sa care o greutate in mana,etc.

Pena

acum 12 ani

Si fiica mea a avut fractura la cot si a stat in ghips o luna si jumatate. Cand i s-a dat jos ghipsul am fost foarte speriata de faptul ca nu putea indrepta mana si ca simtea durere la orice miscare. A facut fizioterapie cam 10 zile am fost si la niste proceduri cu biocurenti, masaj terapeutic si dupa un timp si-a revenit. Nu va faceti probleme, isi va reveni. Ar trebui sa faca gimnastica medicala/fizioterapie sub supravegherea unui medic/terapeut. Articulatia a stat blocata mult timp si dureaza un timp pana isi recapata mobilitatea. Asa se intampla in toate situatiile cand o persoana sta in aparat ghipsat.Sanatate.