dupa cat timp pot merge la munca

Oase si articulatii

Postata de marcell cu 12 ani in urma.

buna.ma cheama marcel si an urma cu doua saptamani am avut un accident de masina an care mam ales cu piciorul rupt de la glezna.mau operat si miau introdus tije pe amandoua glezne prinse an suruburi.antrebarea mea este daca ami mai scot vreodata tijele si dupa cat timp pot merge la munca?multumesc mult

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in primul rand conteaza ce presupune serviciul dumneavoastra, deoarece sunt mari diferente intre o persoana care lucreaza la birou si o persoana care sta in picioare sau cara toata ziua, etc.
daca serviciul dumneavoastra nu va solicita acea articulatie, daca puteti sa mergeti la servici cu cadrul / carjele, atunci va puteti intoarce la serviciu la foarte scurt timp dupa accident, binenteles cu respectarea regulilor explicate de medicul dumneavoastra. in general intre o fractura tratata conservator si o fractura cu osteosinteza, recuperarea va fi mai rapida in cazul osteosintezei. cat despre indepartarea tijelor, aceasta decizie apartine doar medicului ortoped care va cunoaste cazul in detaliu.

va urez o zi buna

MARIA

acum 2 ani

Buna ziua! Tatăl meu a fost operat la vârsta de 13 ani ,a avut un accident si i-au introdus o tija de argit(spune el) cu șuruburi de la sold pana mai sus de genunchi. Ar fi trebuit să o scoată dupa 1 an. Nu a scos-o niciodată. Acum la 56 de ani, de 3 zile întâmpină probleme , spune că il doare tare si cand misca piciorul se aude un click si se si simte acasa ca pocnitură ...este posibil sa trebuiască scoasă dupa atatia ani? Ce sa putut întâmpla?

MARIA

acum 2 ani

Buna ziua! Tatăl meu a fost operat la vârsta de 13 ani ,a avut un accident si i-au introdus o tija de argit(spune el) cu șuruburi de la sold pana mai sus de genunchi. Ar fi trebuit să o scoată dupa 1 an. Nu a scos-o niciodată. Acum la 56 de ani, de 3 zile întâmpină probleme , spune că il doare tare si cand misca piciorul se aude un click si se si simte acasa ca pocnitură ...este posibil sa trebuiască scoasă dupa atatia ani? Ce sa putut întâmpla?