Dupa artroscopie

Oase si articulatii

Postata de Smiley23 cu 9 ani in urma.

Buna seara,la un meci de fotbal,am fost lovit in genunchi,am stat vreo 5 zile nereusind sa merg in picior (am stat in pat),apoi am mers la spital.Mi s-a facut o radiografie,si fara prea multe detalii mi s-a pus piciorul in gips.Zicea doctorul ca mi-am lezat "putin" genunchiul.Dupa 2saptamani,am fost la constrol,asa mi se spusese...si la fel fara prea multe detalii mi s-a scos gipsul (40 de roni,cica ar fi fost "consultatie"),si m-au trimis acasa.Mi-au spus sa merg in picior,apoi sa revin peste 2 saptamani.Peste 2 saptamani,piciorul imi sarea in continuare,negritura de la lovitura nu disparuse,asa ca am mers la alt doctor,care si asta mi-a pus mana pe picior,si a zis ca am ruptura de menis,si sa merg a doua zi sa ma operez.Medicii lu'' peste ,parca au fost crescuti sa nu vorbeasca....oricum,am mers la doctorul asta,pentru ca citisem pe net,si credeam si eu ca am ruptura de menisc,m-a operat (din fericire,sau nu a avut dreptate doctorul).Oricum,acum dupa 3 saptamani,genunchiul e umflat (unde au fost chestiile alea pentru artroscopie),si inca-mi sare,care sa fie cauza ? Si ,vad ca a inceput sa ma doara si celalalt (stangul),cam in aceeasi parte,numai ca acesta nu s-a umflat nu nimic,e posibil sa am si la acesta ruptura de menisc ?(Doamne fereste...)Recuperarea pe care o fac eu,e mersul cu bicicleta,urcatul scarilor,si mersul pe jos.
Si de curiozitate,dupa ruptura de menisc,nu mai poti juca fotbal ?Nici macar alerga ?Wtf,inseamna ca viata mea va fi privata de putinele lucruri care ma interesau ?:| Pff...
Am 1.73,62 kg,20 de ani.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Atat foot-ball-ul, cat si jogging-ul sunt activitati fabulos de distructive pentru genunchi si ideal ar fi sa renuntati la practicarea lor.
Evolutia post-operatorie trebuie sa o discutati, asa cum este logic si deontologic, cu chirurgul care v-a operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior