Dislocare sold sau altceva ?

Oase si articulatii

Postata de manole24 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Acum 2 zile am avut un drum la oras, prin conditii extreme, ninsoare, zapada, gheata, temp. scazute.
Imi amintesc ca mi s-a intamplat de vreo 2-4 ori sa alunec, dar m-am echilibrat, fiind tanar. Totusi mi-a aparut, inca de dupa intamplare o senzatie de jena in zona soldului stang. Apoi aceasta jena a evoluat in durere, in pozitie culcata, miscari de p***a piciorului laterale cu piciorul intins si cand pasesc am senzatia ca soldul stang e mai in fata.
Nu ma doare cand stau cu genunchiul indoit si nu e umflat.
Ah, am si o senzatie de amorteala a gambei, in spatele ei si la palpare, cand apas pe sold in partea exterioara stanga ma doare - acolo simt ca e localizata durerea.

Spuneti-mi va rog, poate fi vreo dislocare sau ce poate fi ?

Multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

poate fi vorba de o bursita trohanteriana, ce se manifesta cu durere cronica, in crampe, intermitenta in soldul lateral,ce se poate lasa in jos lateral. mersul si asezatul pe partea afectata exacerbeaza durerea. in pozitie sezinda sensibilitatea locala se afla pe trohanterul mare (constituent al femurului-osul coapsei). bursita prin uzaj, apare in activitai precum alergatul, balet; se poate apela la un unguent pe baza antiinflamator pentru aplicatii locale; se va incerca alternarea activitatilor ce conduc la uzajul bursitei.

gheorghita

acum 10 ani

si cum se poate trata asta?

Gigii

acum 9 ani

Si eu la fel, ma doare soldul stang, doar cand fac miscare, de ex: cand joc fotbal, alerg, ma ridic brusc din pat !!! Oare ce e?