Din cauza unor leziuni minime trebuie sa renunt la sport?

Oase si articulatii

Postata de MembruMobileApp303613 cu 8 ani in urma.

Practic fotbalul de performanta de 11 ani, iar acum, la vârsta de 16 ani am suferit o accidentare la genunchi. Eu la echipa sunt portar, iar la o saritura obisnuita am simitit o durere in zona genunchiului, am fost transportat la spital unde am fost diagnosticat cu o entorsa genunchi, mi s.a pus un aparat gipsat . Dupa perioada de 2 săptămâni de stat cu aparatul, doamna doctor mi.a sugerat sa fac un rmn, iar rezultatul pe care l.am primit astăzi îmi indica ligament incrucisat anterior neomogen medie 1/3. Concluzia rmn.ului fiind: Leziuni minime anterioare. Astăzi cand am fost la doamna doctor de la spitalul de copii din galati mi.a spus ca cel mai bine ar fi sa ma reprofilez, dar totusi sa ma întorc pentru a repeta un rmn nou rmn dupa 3 luni. Luni am sa merg la medicina sportiva, dar totusi as dorii si părerea altor persoane specializate. Cred ca intelegeti cat de greu mi.ar fi sa renunt dupa ce toata viata mi.am petrecuto pe terenul de fotbal. Sper sa primesc un răspuns, va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Este evident ca nu va obliga nimeni sa renuntati la sportul preferat.
Trebuie insa sa fiti constient ca foot-ball-ul este un sport fabulos de agresiv pentru genunchi si pentru glezna. Practic, imensa majoritate a practicantilor acestui sport au, la 35 de ani, genunchii si gleznele complet distruse (ceea ce inseamna suferinte enorme si o viata distrusa).
Daca va asumati constient aceste consecinte, puteti sa faceti ce doriti cu sanatatea D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior