Degetul cel mare luxat?

Oase si articulatii

Postata de lolela18 cu 10 ani in urma.

Am fost acum 5 zile la schi si am cazut pe mana, mai tare pe degetul mare drept. S-a umflat degetul si s-a si invinetit un pic si ma durea de abia il puteam misca. Am dat cu Lioton Gel si s-a mai dus din vanataie, mai e foarte putin vanat si s-a desumflat de tot dar ma mai deranjeaza un pic degetul cand fac treaba sau cand apas pe articulatie. Intrebarea mea este sa merg la doctor, sau sa mai astept cateva zile si o sa imi treaca de tot durerea?? Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Nu cred ca este vorba despre o luxatie, ci mai curand despre o entorsa.
Vindecarea necesita circa 6-10 saptamani, in cazul in care nu este necesara interventia chirurgicala.
Trebuie sa consultati un specialist in Chirurgia mainii, in vederea aprecierii gravitatii situatiei si a optimizarii tratamentului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

das

acum 9 ani

da