Degete mici?

Oase si articulatii

Postata de Ioana cu 7 luni in urma.

Buna ,fiti amabil domnu doctor, e ciudat Ca' ma doare doua degete de la picior cel de.al 3_lea si 4 _lea deget ,de la acelasi picior. Anul trecut imi amintesc era vara luna August, m.am aplecat jos sa iau ceva,si de odata mi.au trosnit acele degete si am simtit durere maxima , au trecut Ile ...se ameliorase durerea pe o perioada ,apoi a revenit mereu si nu pot sa ma incalt ,ma doare cand merg ,. Merg un timp ,apoi ma descalt si tot ASA fac . Oare ce mi s.a intamplat atunci ?

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua!

Din descrierea simptomelor pe care le-ati mentionat, pare sa fie posibil sa aveti o afectiune numita sindromul de tunel tarsian. Acest sindrom este cauzat de comprimarea nervului care trece prin tunelul tarsian, situat in partea interna a gleznei, iar simptomele includ durere, furnicaturi sau amorteala in acele degete afectate si in talpa.

Trosnitul pe care l-ati simtit atunci ar putea fi legat de aceasta afectiune, dar este dificil de spus cu certitudine fara o evaluare. Recomandarea este sa consultati un medic ortoped pentru o evaluare adecvata. Medicul va examina piciorul si va poate recomanda investigatii suplimentare, cum ar fi radiografii sau teste neurologice, pentru a determina cauza exacta a durerii si pentru a indica cel mai bun tratament.

In cazul in care sindromul de tunel tarsian este diagnosticat, tratamentul poate include terapia fizica, folosirea unor talonete speciale pentru sustinerea arcului piciorului sau, uneori, interventie chirurgicala pentru a elibera presiunea asupra nervului.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/trunchiul-si-extremitatile-iti-spun-de-ce-afectiuni-suferi_1271

Dr. Marius Uscatu

acum 7 luni

Buna ziua,
Probabil aveti o metatarsalgie de origine mecanica.
Am descris pe site-ul meu, cu lux de amanunte, cauzele si tratamentele metatarslagiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Ioana

acum 7 luni

Multumesc din duflet