Deget taiat?

Oase si articulatii

Postata de Alex manolea cu 9 luni in urma.

Bună seara Domnule Doctor
Am o întrebare cu privire la vinde area unui deget tăiat la piciorul drept.
M-am tăiat degetul arătător de la piciorul drept cu o drujba acum 3 săptămâni.
În ziua respectiva am fost la spital și domnul doctor de acolo mia prescris o rețetă de antibiotice le iau dar nu se vede nici o diferență.
Întrebarea mea este, dacă degetul are culoarea albicioasa în interiorul rânji este bine sau se agravează situația.
Menționez ca rana este deschisa nui cusut.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna seara!

Este indicat sa consulti un medic in persoana pentru evaluarea si tratarea ranii tale, deoarece numai un medic calificat poate face o evaluare corecta si determina starea de sanatate a degetului taiat.

Culoarea albicioasa in interiorul ranii poate fi semnul unei posibile infectii si ar trebui sa fie evaluata de un profesionist medical. De asemenea, este important sa mentii rana curata si sanatoasa, ingrijindu-te de ea conform recomandarilor medicului.

In cazul in care conditia degetului taiat se agraveaza sau observi alte simptome precum inflamatie, durere intensa sau secretii purulente, este necesar sa cauti asistenta medicala de urgenta.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/tratamentul-plagilor-taiate-sau-sfasiate_1740

Dr. Marius Uscatu

acum 9 luni

Buna ziua,
Situatia nu este deloc favorabila.
Trebuie sa va prezentati urgent la un specialist in chirurgie plastica, in vederea evaluarii situatiei, mai ales din punct de vedere vascular.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului