Deget rupt?

Oase si articulatii

Postata de Augustin.B cu 11 ani in urma.

Buna!Am cazut intr-un deget,a fost umflat foarte tare timp de 1 sapt...2 din data de 9 martie 2013 pana in data de azi 9 martie degetul e inca umflat iar durerea mai este prezenta.Pe langa celalt deget aratator simt osul e miscat deoarecete la cel fara probleme este drept iar dincoace pe langa umflatura care mai este prezenta (nu tare ) este o ridicatura si eu zic ca e de la os...Ce spuneti?Ce imi recomandati?Multumesc!

Raspunsuri (10)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Situatia trebuie gestionata extrem de precis, deoarece traumatismele degetelor determina sechele functionale grave pentru tot restul vietii.
Trebuie sa luati legatura cu un specialist in Chirurgia mainii (dintre plasticieni).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Filip

acum 10 ani

buna sunt filip si miam rupt degetul mic de la mana dreapta nu mai pot scrie mi sa umflat foarte tare si degetul sa deformat va rog datimi un raspuns ce pot face ma doare ingrozitor!!!

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Este evident si logic ca se impune o examinare clinica si radiologica.
Cum am putea trata, fara sa stim despre ce este vorba??
Trebuie sa luati legatura cu un specialist in Chirurgia mainii (dintre plasticieni).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

george

acum 10 ani

buna sunt george, azi la fotbal am fost lovit in degetul mare de la mana dreapta. degetul il pot misca , zona o am umflata, nu este de culoare vinetie, singurul lucru e ca am dureri in zona degetului . credeti ca poate sa fie rupt

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
La nivelul policelui ("degetul mare") o fractura este infinit mai putin grava decat o leziune ligamentara.
Prin urmare, este indicat sa nu neglijati.
Trebuie sa luati legatura cu un specialist in Chirurgia mainii (dintre plasticieni).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

ionel

acum 9 ani

Buna ziua. Astazi m-am lovit la degetul mic de la mana dreapta. Am impresia ca mi s-a miscat montul de la deget. Degetul nu este umflat dar a aparut o umflatura locului unde ar trebui sa fie montul. Degetul nu s-a invinetit. Este posibil ca montul sa se fi deplasat? Daca, da, in ce consta amplasarea sa la loc?
Multumesc.

Andrei

acum 9 ani

buna ziua astazi am fost la liceu si am tinut degetul pe marginea bancii si l-am prins intre banca si perete si a fost umflat toata ziua credeti ca este rupt?

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Este absolut imposibil de raspuns la aceasta intrebare fara examinare directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

mary

acum 8 ani

Eu m-am rupt degetu mic de la picior si mi sa spus sa stau in repaus am deja 13 zile de repaus si tot umflat estece pot face?

alexandra

acum 7 ani

Astazi am prins o mingie de hambal si cred ca mi am dat degetul peste cap
Daca degetul s-a umflat si sa invinetit si ma doare cand il misc ce inseamna?