Deget luxat

Oase si articulatii

Postata de andreyvl cu 12 ani in urma.

Salutare.Ma numesc Andrei am 17 ani si acum 2 saptamani mi-am luxat degetul mijlociu la mana dreapta.Am fost la bownling si din greseala am dat cu bila in pamant si mi-a sarit a doua falanga din articulatia spre incheietura(nu stiu cum se num in termeni medicali) insa mi-a fost pusa la loc , am facut radiografie totul bine. Timp de 2 saptamani am avut o atela pusa , acum am dat-o jos insa degetul este umflat in acea zona si nu pot indoi degetul foarte mult.Am pus si gheata insa este tot umflat.Este ceva normal si trebuie sa mai astept?

Raspunsuri (5)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

ANONIM

acum 10 ani

EU VREAU O SOLUTIE FARA A MERGE LA DOCTOR

Vlad

acum 10 ani

Nu poate da nimeni un raspuns util???
Am patit si eu acelasi lucru (luxatie interfalangiana cu repunere si atela gipsata o saptamana, iar acum nu mai pot strange degetul pt ca ma doare ingrozitor), iar medicul cand dupa ce am dat jos atela mi-a zis sa fac exercitii de strangere ale pumnului si cam atat si a precizat ca exista riscul sa ramana umflat.
Alte informatii poate sa ne dea un medic specialist???

bianca

acum 8 ani

Pe mine ma doare degetul mijlociu de la mana stanga eu degetul lam dat peste cap si il am unflat si nu pot sa il misc ca ma doare

Leonard

acum 8 ani

Eu am degetul mijlociu de la mana
dreapta pentru ca la scoala m-am lovit la el si mia trosnit degetul si acum al am unflat si ancerc sal trosnesc de la os am fost la medic si mi la trosnit dar al am unflat si ma doare cand strang pumnu si al andoi