Deget luxat sau rupt?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11697807607 cu 6 luni in urma.

E vorba de degetul mic de la picior. L-am lovit de tocul ușii, cum a pățit probabil oricine la un moment dat. N-a fost prima oară așa că am ieșit și am mers în ciuda durerii știind ca a doua zi ar trebui sa treacă. Totuși pe seara a apărut o vânătaie mica, aproape punctiforma, care pana a doua zi s-a mărit și extins și în jurul degetului, deși durerea a dispărut. Nu doare nici când misc degetul, nici când merg. Pot sa pun toată greutatea pe picior fără nicio problema. Nu este nici umflat, doar ca vânătaia nu se retrage deși stau cu piciorul ridicat și în repaos de aproximativ 4 zile. Daca merg încălțat, într-adevăr, se umfla aproape insesizabil și apare o senzație vaga de amorțeală. Păreri?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Este posibil sa ai o luxatie sau chiar o ruptura a ligamentelor de la nivelul degetului mic de la picior. Vanataia aparuta si faptul ca s-a extins in jurul degetului indica de obicei o leziune a vaselor de sange. Este important sa consulti un medic pentru o evaluare adecvata si un diagnostic precis.

Medicul va analiza simptomele, va realiza un examen fizic, posibil sa solicite o radiografie pentru a exclude leziuni ale oaselor si poate recomanda alte teste, cum ar fi o ecografie sau imagistica prin rezonanta magnetica (IRM), pentru a evalua ligamentele si tendoanele.

Tratamentul depinde de gravitatea leziunii - de la utilizarea unui bandaj si a unor exercitii de reabilitare pana la utilizarea unui gips sau efectuarea unei interventii chirurgicale, in cazul unei rupturi mai severe. Este important sa eviti sa iti pui presiune pe picior pana la controlul medical.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/tot-ce-trebuie-sa-stim-despre-luxatia-degetului_17679