Deget lovit

Oase si articulatii

Postata de Denisa180494 cu 9 ani in urma.

Buna! Ieri mi am prins degetul mare in usa de la masina. L am pus repede sub apa rece dupa care am aplicat Baneocin si lun plasture si am tot schimbat pansamentul. Acum l-am desfacut si curatat, dar este putin umflat si pe partea cealalta (nu pe partea cu unghia) este vanat si ma doare cand apas. Este posibil sa am ceva sange inauntru ce trebuie scos? Multumesc!

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Este o problema extrem de importanta si nu trebuie neglijata.
Sfatul meu este sa consultati un specialist in Chirurgie plastica-reparatorie, care se ocupa de Chirurgia mainii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Denisa180494

acum 9 ani

Daca pun gheata pe el se desumfla?

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Gheata este intotdeauna utila.
Problema este insa alta: exista o fractura, un hamatom subunghial care trebuie evacuat, o alta leziune mai grava?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Denisa180494

acum 9 ani

Din fericire nu cred ca e vorba de asa ceva. Ca si rana, este o taietura sa zic de un cm fix la baza unghiei. Nu pare a fi nimic grav dar ma ingrijorase ca se umflase foarte putin si a inceput sa se invineteasca pe cealalta parte.

buna

acum 9 ani

dupa cum vezi mai sus doctorii exagereaza si fac panica pana si la o banala ranire...
Cu frica se fac banii in medicina ! Ma mira ca nu ti-a spus sa-ti faci si vaccin antitenatos..