Deget in ciocan

Oase si articulatii

Postata de udoschneider cu 9 ani in urma.

Buna , in urma cu exact 3 saptamani mi a venit mingea de baschet in degetul mijlociu de la mana stânga .M-am dus la spital la ortopedie si mi au pus degetul in ghips , si mi a fost spus ca trebuie sa stau doar 3 săptămâni cu el in ghips .Astăzi 16.04.2015 am scos degetul de pe atela fiind inca puțin strâmb in capăt .Este probabil sa îmi fi spus o data greșită in loc de 3 săptămâni sa fie mai mult ,apropo degetul este cum au spus ei puțin fracturat si sa stau 3 săptămâni . Va rog cititi acest mesaj .Mulțumesc .

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Problema degetului este una foarte serioasa si nu trebuie deloc neglijata, deoarece riscati sa ramaneti cu degetul "stramb" pentru tot restul vietii.
Va sugerez un consult urgent la un specialist in Chirurgia mainii (dintre plasticieni).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

udoschneider

acum 9 ani

Deci va trebuii sa il operez , ai timpul care mi a fost spus ,adică cel de 3 săptămâni este pentru a..... ? Ca nu am înțeles de ce mi ar spune 3 saptamani daca degetul este ușor îndoit , ai când apas pe el simt ca si cum ar fi foarte umflat si ma doare ușor , si l am pus iar pe o atela pana meargăa medicul de familie sa îmi dea o trimitere probabil la Ortopedie .Sper sa nu se ajungă la operație si sa se re indrepte .Mulțumesc

FreeStyle11

acum 9 ani

De ce ai scos degetul tu singur din atela? trebuia sa mergi la medic sa ti-l scoata.Ce fel de traumatism a zis ca ai? ar fi indicat sa faci radiografie daca nu ai facut acum 3 saptamani, ca sa vada cum sta treaba acolo.Nu stiu daca e de chirurgie, mergi la ortoped si dupa vei vedea daca e nevoie sa mergi la chirurg sau nu.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Nu ortopedul se ocupa de problemele degetelor, ci specialistul in chirurgie plastica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

In nici un caz nu se ocupa ortopedul de problemele degetelor, ci specialistul in chirurgie plastica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior