De ce imi cedeaza umarul ?

Oase si articulatii

Postata de Iustin19 cu 8 ani in urma.

buna ziua ! ma numesc Iustin, am 20 de ani si sunt din Suceava
de 6 ani am o problema foarte dureroasa si deranjanta a umarului;
cand execut miscari rotative sau de forta ( ridicari de gantere deasupra capului) simt ca se disloca umarul si trebuia sa fac o miscare de tregere a umarului prin intinderea bratului si tragerea acestuia in spate . mentionez ca de fiecare data cand execut aceasta miscare umarul pocneste foarte puternic ( un zgomot infundat) si se misca din loc. nici macar nu ma pot antrena corect si la capacitate maxima din cauza acestei probleme . o data am scapat pur si simplu haltera pe piept din cauza ca mi-a cedat umarul. nu am indraznit niciodata sa merg sa fac o radiografie. plus ca atunci cand execut anumite miscari, nu pot intinde bratul in spate la fel de mult ca si stangul , pur si simplu imi blocheaza miscarea. ce ar putea fi ? multujmesc din suflet , anticipat !

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna ziua!
Cu mare probabilitate va confruntati cu o instabilitate scapulo-humerala, cauzata de efortul fizic excesiv.
Trebuie sa consultati un specialist in chirurgia umarului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Iustin19

acum 7 ani

multumesc din suflet pentru raspunsul dumneavoastra !