DDurere dupa aprox. 2 luni de la operatie?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11700078027 cu 5 luni in urma.

Un prieten a fost operat de LIA rupt si Menisc rupt.Pana acum cateva zile nu l a durut.Dupa recuperari,a inceput sa il doara in spatele genunchiului cand il indoaie.Pana acum nu l a durut.Are 14 ani

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Durerea dupa o perioada de aproximativ doua luni de la o operatie poate aparea in cazul unei leziuni a ligamentului incrucisat anterior (LIA) si a meniscului rupt. Durerea care apare in spatele genunchiului cand este indoit poate fi datorata inflamatiei sau iritatiei in zona operata. In general, durerea poate persista o perioada variabila de timp in functie de gradul leziunii si de procesul de recuperare al fiecarei persoane in parte.

Medicul va evalua starea genunchiului pentru a identifica cauza exacta a durerii si pentru a recomanda un plan de tratament adecvat. Acest plan poate include exercitii de fizioterapie, modificari ale activitatilor zilnice sau, in unele cazuri, administrarea de medicamente antiinflamatoare sau analgezice.

De asemenea, este esential sa respecte recomandarile medicului legate de ingrijirea si recuperarea genunchiului in aceasta perioada. Acest lucru poate include evitarea miscarilor sau activitatilor care pot agrava durerea, utilizarea pachetelor reci pentru a reduce inflamatia, purtarea ortezei de genunchi sau efectuarea exercitiilor de imbunatatire a mobilitatii si a fortei musculaturii din jurul genunchiului.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/leziuni-ale-meniscului-de-la-nivelul-articulatiei-genunchiului_1631