Daca mi-a sarit rotula, sunt sanse sa mai imi sara?

Oase si articulatii

Postata de Andre7i Bogdan cu 8 ani in urma.

Buna ziua!
Am 14 ani, practic MMA, iar la antrenament mi-a sarit rotula(picior stang). Imediat l-am chemat pe domn" profesor, acesta punandu-mi rotula la loc. Am fost la doctor, am facut RMN, iar in acesta s-a vazut unul dintre ligamente putin intins. Am tinut 17 zile o orteza fixa, timp de o saptamana punand gheata. De doua saptamani fac recuperare si am o teama ca rotula ar putea sa sara daca ma mai apuc de un soprt de contact.
Va multumesc!

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Luxatia laterala a rotulei recidiveaza in proportie de 95% in cazul practicarii sporturilor agresive pentru genunchi.
In cazul protejarii genunchiului, prin practicarea unor sporturi non-agresive, probabilitatea de re-luxare este de circa 10-20%.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Dr. Dragos Popescu

acum 8 ani

Buna Ziua,

Persoanele in crestere au un risc mai mare de re-luxatie, In plus, asa cum v-a spus si Dr. Uscatu, sporturile de impact de asemenea cresc acest risc.

Dupa 2 episoade de luxatie, in general se indica operatia de reconstructie a ligamentului patelo-femural medial cu sau fara alte procedee asociate.

O zi buna

Utilizator11530972205

acum 5 ani

Buna ziua am 29 de ani si mi-a sărit rotula acum cam trei ani si acum mi-a sărit din nou când m-am dat jos de pe bicicletă. Mai am șanse sa se vindece sau sa nu mai sara ?

Dr. Marius Uscatu

acum 5 ani

Tocmai s-a raspuns acestei intrebari in postarile precedente.
Va rog sa reluati lectura lor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior