Cum tratez o batatura infectata?

Oase si articulatii

Postata de Mihaela cu un an in urma.

Buna! Am o batatura care imi da probleme. Mi-a trecut mie prin cap sa incerc sa o ‘scot’ de pe suprafata degetului si acum cred ca s a infectat. In jurul ei s-a format un cerc alb foarte dureros. Iar degetul mi s a umflat si se simte ca si cum m-ar arde.. de multe ori simt ca imi apasa pe unghie. ( batatura este fix putin mai jos de varful degetului mare) ce pot face? Este vreun remediu?

Raspunsuri (3)

acum un an

Buna ziua,

Este posibil ca batatura sa fi fost lasata prea mult timp sau sa fi fost indepartata intr-un mod inadecvat, ceea ce poate duce la infectarea zonei. In cazul in care durerea si umflarea persista sau se inrautatesc, sau daca apar semne de infectie mai severe, cum ar fi febra sau scurgeri cu puroi, este important sa consultati un medic cat mai curand posibil pentru evaluare si tratament adecvat.

Va recomandam sa va programati la un medic dermatolog: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Procedee-dermatocosmetice/calusurile-si-bataturile_1382
sfatulmedicului.ro/Procedee-dermatocosmetice/actionati-preventiv-impotriva-calusurilor-si-a-bataturilor_1389

Dr. Marius Uscatu

acum 11 luni

Batatura este doar o ingrosare a pielii, in momentul in care aceasta este agresata in mod repetat.
Ingrosarea pielii reprezinta un mecanism de auto-aparare a organismului.
Prin urmare, este total ilogic si aberant sa indepartati un mecanism de auto-aparare, deoarece veti produce grave consecinte locale sau generale (plagi, infectii).
Batatura va exista acolo exact atata timp cat va fi necesara, indiferent de cate ori incarcati (aberant) s-o indepartati.
Trebuie doar sa gasiti originea problemei, adica sa va intrebati de ce pielea se ingroasa: trebuie sa decelati cauza agresiunii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Dr. Marius Uscatu

acum 11 luni

Batatura este doar o ingrosare a pielii, in momentul in care aceasta este agresata in mod repetat.
Ingrosarea pielii reprezinta un mecanism de auto-aparare a organismului.
Prin urmare, este total ilogic si aberant sa indepartati un mecanism de auto-aparare, deoarece veti produce grave consecinte locale sau generale (plagi, infectii).
Batatura va exista acolo exact atata timp cat va fi necesara, indiferent de cate ori incarcati (aberant) s-o indepartati.
Trebuie doar sa gasiti originea problemei, adica sa va intrebati de ce pielea se ingroasa: trebuie sa decelati cauza agresiunii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului