Cum se trateaza o fractura de tubercul lateral talus la fuziunea cu procesul posterior cu edem osos?

Oase si articulatii

Postata de IoanMc cu un an in urma.

Am dureri la glezna de peste 8 luni, care imi ingreuneaza deplasarea, in fiecare dimineata, seara si de fiecare data cand ma deplasez dupa o perioada de repaus sau la efort. Am fost trimis la radiografie, care nu a evidentiat niciun traumatism osos, mi s-a recomandat purtarea de talonete pentru platfus, fara rezultat, iar in final am facut un IRM glezna stanga nativ, cu rezultatul urmator: fractura de tubercul lateral talus la fuziunea cu procesul posterior cu edem osos si lichid ce bordeaza tuberculul lateral; edem osos si mici eroziuni osoase talocalcanean adiacente sinus tarsi; edematierea ligamentelor gleznei (inclusiv a ligamentului talocalcanean); mica colectie situata anterior de articulatia talonaviculara.

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna ziua,
Tuberculul lateral si procesul posterior sunt entitati total diferite ale taluslui, fara legatura anatomica si functionala intre ele.
Prin urmare, nu inteleg sensul intrebarii D-voastre. Textul trimis de D-voastra este total nerelevant.
Raspunsul necesita, evident, examinarea clinica a retro-piciorului si studierea nemijlocita a imaginilor RMN.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

IoanMc

acum un an

D-le doctor Marius Uscatu, aveti planificata vreo deplasare pentru consultatii la Pitesti ?

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna ziua
Este absolut imposibil sa consult la Pitesti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului