cum se trateaza fractura de cubitus

Oase si articulatii

Postata de Nicollla cu 11 ani in urma.

Buna ziua
fata mea de aproape 14 ani a suferit o fractura localizata in 1/3 superioara a cubitusului . La radiografie s-a constatat o deplasare de 5 milimetri in zona fracturata. I s-a imobilizat antebratul in gips iar dupa 7 zile urmeaza sa faca o noua radiografie prin gips pentru a putea fi evaluata.
Intrebare : Cum se vindeca de regula o astfel de fractura.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Tratamentul unei fracturi este in functie de tipul fracturii. Intr-o fractura cu deplasare,care poate fi pusa in pozitie fiziologica si nu risca deplasarea ulterioara, se practica imobilizarea in aparat gipsat pana la vindecare( cel mai probabil cazul fetitei dumneavoastre); uneori, in functie de deplasare ,se practica interventia chirurgicala in care se "stabilizeaza " ,urmata apoi de imobilizare in aparat gipsat.

Nicollla

acum 11 ani

Mutumesc pentru raspuns.
Dupa evaluarea radiografiei (dupa 7 zile) de catre doctorul ortoped voi posta luni 28.05.2012 tratamentul aplicat pentru vindecarea fracturii antebratului ficei mele.