Cum scap de durerea de genunchi?

Oase si articulatii

Postata de Laura Borcaias cu un an in urma.

Bună ziua!Ma numesc Laura Borcaias și am 52 de ani.Am fost diagnosticată cu modificari de condropatie femurala grad IV, leziune grad I corp și corn posterior menisc intern, acumulare chistica pe fascia muschiului gastrocnemian. Menționez că acum 6 ani am fost operata la celălalt picior diagnosticată cu GONARTROZA DREAPTA UNICOMPARTIMENTALA OSTEOTIMIE TIBIALA DE DESCHIDERE SI VALGIZARE.Ce anume pot face acum? Va fi nevoie de o alta intervenție chirurgicala???

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna ziua,
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai elementul capital: ce greutate/inaltime aveti.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Laura Borcaias

acum un an

Am 164 cm și 86 kg. Știu ca și greutatea este o problema. Menționez ca am făcut infiltrate cu Hyalurom și am fost și doua săptămâni la recuperare la Mangalia. Acum ma pot deplasa cu o singura carja.Mulțumesc!

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Nu va ajuta absolut deloc nici infiltratiile si nici "recuperarea".
Genunchii sunt distrusi din cauza greutatii enorme. Definitiv.
Singura solutiue logica si imaginabila de ameliorare a durerilor este renuntarea la 20-25 kg.
Nu exista altceva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Laura Borcaias

acum un an

Am înțeles! Mulțumesc frumos!