Cum scap de durere p***a piciorului?

Oase si articulatii

Postata de cu un an in urma.

Buna ziua,
De cca 10-14 zile ma doare p***a piciorului drept pe lateral exterior de la degetul mic pana aproape de calcai uneori cu iradiere in acesta.Durerea e uneori sub forma de arsura-usturime.Ma doare doar cand merg.In repaos pe pat,nu.
Am 58 de ani,in jur de 100 de kg,am facut operatie de gastric sleeve si la umar de ruptura de tendon spinos si infraspunos,am ateromatoza aortica,fibrilatie atriala,vertij...sunt sub tratament a la long de 18 ani pt aceste afectiuni,momentan cu cordarone,eliquis ( sau aspivita),noliprel si cavinton.Ocazional parasinus,piafen,ketonal si altele.
Cand iau ketonal durerea se amelioreaza si chiar dispare.Nu fumez,nu consum alcool,un espresso pe zi.Sunt instalator si am o viata destul de activa.Nu am avut traumatisme,m-am trezit cu durerea din senin.Uneori dispare brusc si reapare la fel de brusc.
Ce ar putea fi si ce tratament si cinduita ar trebui sa urmez.Cu multumuri

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna seara,
Este vorba, evident, despre o mega-solicitare mecanica a piciorului, care incepe sa se prabuseasca.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg: aveti 100 kg la ce inaltime?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Lucaci Vasile

acum un an

Bună ziua de două zile ma doare piciorul drept în partea exterioara între degetul mic și calcai adică tendoanele sunt și puțin inflat și greu ma deplasez trebuie sa calc mai mult pe calcai ce poate fi.

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Exista zeci de mii de cauze ale acestei suferinte.
Raspunsul depinde, evident, de varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente diverse , dar mai ales de examinarea clinica directa, atenta si competenta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului