Cum pot trata durerea in talpa/calcai?

Oase si articulatii

Postata de Aurelia cu un an in urma.

Tatal meu are diabet si de o luna il doare talpa piciorului(arsuri,amorteala)nu mai poate calaca pe el,dormi noaptea de durere.Am incercat tot felul de unguente,antiinflamatoare, dar fara nici un rezultat.
va rog sa-mi spuneti daca tine de dvs. sa imi fac o programare sau alta specialitate.Am specificat ca are diabet pentru ca pe unde am mai fost mi-au spus ca-i din cauza diabetului.
Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna seara,
Piciorul diabetic se manifesta prin:
- arteriopatie obliteranta, care poate produce dureri plantare
- neuropatie diabetica, care poate produce dureri plantare
- greutatea excesiva produce distrugerea articulatiilor piciorului, care poate produce dureri plantare
- piciorul diabetic Charcot reprezinta o distructie masiva a articulatiilor piciorului.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: ce greutate/inaltime are?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Aurelia

acum un an

Buna ziua,

Din pacate este destul de mare 110 kg / 1,80

Va multumesc,

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Pe termen scurt, se impune:
- un consult la specialistul in chirurgie vasculara, pentru a aprecia gravitatea arteriopatiei obliterante periferice.
- evitarea ma maximum a solicitarii mecanice a picioarelor (stat in picioare, mers pe jos), deoarece picioarele se prabusesc sub actiunea greutatii excesive;
Pe termen mediu trebuie sa renunte la 30 kg.
Este evident ca se exclude orice tratament anti-algic (pastile, injectii, raze sau proceduri).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului