Cum pot trata batatura (mal perforant) ?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11589010657 cu 3 ani in urma.

Buna ziua, am o batatura in talpa (circa 1.5cm diametru) de mai multi ani cauzata de patrunderea unui corp strain (ghimpe) probabil ne retras in totalitate. Batatura a devenit usor dureroasa in timpul mersului.
Va rog sa-mi spuneti care sunt variantele de tratament (chirurgical, cauterizare dermato,...)

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 3 ani

Buna ziua,
Batatura nu se trateaza niciodata, deoarece nu reprezinta nici sursa suferintei, nici obiectiv e tratament. Batatura este doar reactia de auto-aparare a organismului (prin ingrosarea pielii) in fata unei agresiuni.
Daca este un corp strain, acesta trebuie extras, fara a atinge "batatura".
Mal-perforantul plantar este tipic piciorului diabetic, caracterizat prin macro- si micro-angiopatie ("arterita") si neuropatie plantara ("moartea" nervilor plantari).
In functie de examinarea clinica, se poate opta pentru tratament conservator (daca este o batatura) sau pentru extragerea corpului strain.
Nu este imabinabila o metoda de inlaturare a bataturii, fiind impotriva logicii elementare (nu indepartam tocmai ceea ce ne protejeaza).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11608325681

acum 3 ani

Buna. Cum ati rezolvat? Ma confrunt cu aceeasi problema.
Multumesc