Cum pot scapa de durerea de genunchi ?

Oase si articulatii

Postata de Bogdan cu un an in urma.

Buna ziua.Am de aproximativ 8 luni de zile o durere la genunchiul stang pe partea interioara.Am efectuat un rmn iar rezultatul a fost : Meniscul intern in pozitie normala,la nivelul cornului posterior se evidentiaza o banda ramificata in hipersemnal PD FS ,care intercepteaza marginea posterioara si suprafata articulara interioara ( grad 3 ) .Culmea este ca de aproximativ 2 saptamani a inceput sa ma doar si genunchiul drept in aceeasi pozitie ,durerea fiind insa mult mai mica.Va rog sa imi spuneti in ce consta aceasta problema si cum as putea sa o tratez ? Multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna seara!
Raspunsul nu depinde de acel text scris, ci 100% de examinarea clinica directa, ocazie cu care se pot studia si imaginile RMN propriu zise (nu textul !).
Este evident ca este vorba despre o supra-solicitare mecanica a genunchiului (greutate excesiva, efort exagerat) si la fel de evident este ca trebuie gestionate cauzele suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Bogdan

acum un an

Va multumesc frumos pentru răspuns.O sa merg la medic sa vad exact ce ma va îndruma sa fac.Ma interesa daca este vorba de vreo operatie sa stiu la ce sa ma astept.

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Asa dupa cum va precizam, este absolut imposibil de precizat necesitatea unei interventii, fara un examen clinic atent si competent.
Imaginile RMN constituie doar 1% din decizia finala, restul de 99% fiind examinarea clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului