Cum pot ameliora durerile de monturi?

Oase si articulatii

Postata de Guzu Mirela cu 10 luni in urma.

Fiica mea are 14 ani și este balerina . O dor des monturile ( și eu am , le moștenim din familie) și nu știu ce pot face sa o ajut și dacă se poate preveni deformarea labei piciorului așa cum s-a întâmplat la mine.
Va mulțumesc !

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 luni

Buna seara,
Va raspund punctual:
- nu este vorba despre "mostenire", ci doar despre o p***ancidenta familiala
- nu exista nici o modalitate de a preveni, stopa sau incetini evolutia deformatiei
- din pacate, aceasta deformatie este incompatibila cu practicarea activitatilor fizice agresive (balet, gimnastica, atletism, etc), deoarece agraveazza deformatia si produc distrugerea articulatiei metatarso-haluciene.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Dr. Marius Uscatu

acum 10 luni

Buna seara,
Va raspund punctual:
- nu este vorba despre "mostenire", ci doar despre o p***ancidenta familiala
- nu exista nici o modalitate de a preveni, stopa sau incetini evolutia deformatiei
- din pacate, aceasta deformatie este incompatibila cu practicarea activitatilor fizice agresive (balet, gimnastica, atletism, etc), deoarece agraveazza deformatia si produc distrugerea articulatiei metatarso-haluciene.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului