Cum mă recuperez după fractură de metatarsian V?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11565362966 cu 4 ani in urma.

Am 42 de ani și la începutul lunii iulie 2019 am suferit o fractură la nivelul metatarsianului V, fără deplasare. Am stat 4 săptămâni cu atela gipsata, deși am înțeles abia acum, gratie raspunsurilor domnului doctor Uscatu, că nu era necesar ghipsul și că o orteză ar fi fost mult mai potrivită. La scoaterea ghipsului piciorul era rigid, zona gleznei era umflată, iar cea a fracturii era dureroasă la atingere. Astăzi se împlinește o săptămână de când am scos ghipsul și piciorul si-a mai revenit, mobilitatea s-a mai îmbunătățit, au trecut și o parte din vânătăi, dar persistă rigiditatea și umflatura din zona gleznei. Deasemenea, am un mare discomfort când piciorul stă în poziție verticală mai mult timp. Aș fi recunoscătoare pentru orice sfat sau lămurire! Vă mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Buna ziua,
Situatia este total diferita:
- nu am afirmat ca gipsul nu este necesar in fractura metatarsianului 5;
- am precizat de nenumarate ori ca in 99% din cazuri gipsul nu este necesar;
- exista, totusi, 1% dintre frecturi ce necesita imobilizare stricta pentru 2-4-6 luni, fara sprijin pe picior.
De unde stiti in ce categorie va incadrati? Ce tip de fractura ati avut, tinand cont ca exista nenumarate tipuri de fracturi ale metatarsianului 5?
Evident, situatia se poate cuantifica prin exemen clinic si radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior