Cui ruginit (Caz mai special)

Oase si articulatii

Postata de dan3nd cu 9 ani in urma.

Buna Ziua, am calcat acum aproape o ora intr-un cui ruginit si acesta a patruns in talpa in jur de 1 cm, porblema este ca mia amortit o parte din picior (cea cu degetele mici), ce sa fac ?

Raspunsuri (11)

Mirna

acum 9 ani

Urgent la spital pt antitetanos. Ce astepti?

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Buna ziua!
Cazul nu este asa de mare, dar trebuie sa cautati chirurgia, pentru curatarea antiseptica si pentru vaccinarea impotriva tetanosului.

dan3nd

acum 9 ani

Pot astepta pana maine ?

dan3nd

acum 9 ani

Este normal ca mi-a amortit o parte din picior ?

dan3nd

acum 9 ani

Am pus o punga cu gheata dar simt o durere mare, ajuta ?

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Sa nu asteptati pina maine, pentru ca latenta tetanusului este 2 - 7 zile.
Gheata reduce durerea, dar altceva nu efectuaza.

dan3nd

acum 9 ani

Ok, multumesc mult pt. raspunsuri. O zi buna !

buna

acum 9 ani

Daca cuiul nu iti produce tetanus, cu siguranta vaccinul !
Caci ti se injecteaza taman toxinele bacteriei cu pricina.
Ar ajunge curatarea ranii, dar medicina prefera sa-ti bage pe gat tot ce are la dispozitie - indiferent daca ajuta, daca e periculos sau nu.
Cine se inteapa in cuie si lucruri ascutite trebuie sa preseze ca sa curga cat mai mult sange. Tetanusul nu e produs de bacterii ci doar de faptul ca intepatura lezeaza un nerv si inflamatia unui nerv lezeat se duce uneori pe nerv in sus, deoarece nervul este ca un fir. Vaccinul de tetanus nu are cum sa protejeze pe nimeni ci introduce doar in mod sigur acele toxine in corp care produc tetanusul dupa pararea lor.

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Buna "buna"

Inca nu am auzit ca o vaccina de tetanus a produs tetanus. (bine inteles, daca cineva a primit in ultimele 6 luni vaccina de tetanus, inainte de a vaccina trebuie sa declara aceasta lucru)

Fara nume si fara adresa, declarati cu conștiinta linistita asa ceva?

Putem spune lucruri chiar si false despre vaccinele si vaccinatiile, dar fara vaccinele obisnuite nu puteam marii varsta medie.... (BCG, Di-Per-Te, DT, Variola, Poliomielita, etc...)

buna

acum 9 ani

Medicii nu aud de multe.p***aai auzit ca BCG-ul nu se mai face ?
Oare de ce ? Ca era bun sau rau ?
Dar de medicamente care au omorat mii de oameni date de medici ai auzit ?
Medicii habar nu au despre efectele adverse ale medicamentelor sau vaccinelor.
Medicii sunt ultimii care "aud" sau cred ceva negativ.
Medicii sunt cei care dauneaza pacientilor in numele stiintei.
Medicii sunt cei care nu suporta nici o consecinta a greselilor facute.
Medicii sunt cei CARE nu informeaza pacientii despre efectele negative ale vaccinelor, scrise pe hartia insotitoare dar NEARATATA pacientului asa cum cere legea, ethica profesionala cat si PRODUCATORUL vaccinului.
Medicul incalca numai la vaccinare 3 "porunci" facandu-se complicele profitului, al vanzatorilor de medicamente, al bolii i al mortii.
As vrea sa vad medicul care si-a instiintat pacientul despre riscurile trecute pe hartia insotitoare la orice vaccin.

Dar de zeci de mii de cazuri anuale mortale sau cu boli grave in urma vaccinelor ai auzit,p***acu diploma de medic care nu stie nici macar cauza la o boala banala ca hipertensiunea arteriala esentiala ? ( Esentiala = cu cauza necunoscuta)

E greu sa argumentezi cu cineva care cunoaste adevarul. Asa ca mai bine taci sa nu te faci de ras. Cu diploma sau fara diploma.

Denisa

acum 2 ani

Buna ziua am călcat în trun cui acum vreo 2 ore dar am o durere de degete insuportabila ce trebuie sa fac