Crestere in inaltime!

Oase si articulatii

Postata de Adrian_909 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Am 19 ani,1.75 m,si vreau sa mai cresc in inaltime,cat de putin.Mi se pare ca 1.75 m e destul de putin pt varsta mea.Mai exista vreo metoda care ma poate ajuta ?Multumesc frumos!

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Consultati un medic endocrinolog, dar la aceasta varsta cresterea a incetinit considerabil. Nu este vorba de inaltimea raportata la varsta, ci la mostenirea genetica. Daca parintii dvs nu sunt foarte inalti, nu aveti cum sa fiti prea inalt.
Puteti face o radiografie de pumn pentru a vedea care este starea cartilagiilor. daca s-au osificat, cresterea s-a incheiat. Daca nu, mai continua un pic. Oricum mai mult de 1-2 cm nu cred.
In alta ordine de idei, 1m75 nu este rau. :)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Consideratiile colegei sunt exacte . Practicarea unor sporturi ( baschet,handbal ,volei, innot ), poate, poate te mai ajuta . Nu caiac si nici ridicarea de greutati . Omul trebuie sa se multumeasca cu ce i-a dat genele parintilor . Si innaltimea conteaza, dar pe prim plan sta sanatatea si functia cerebrala.

Adrian_909

acum 12 ani

Multumesc pentru raspunsuri!O sa incerc prin inot sau baschet:)Daca nu functioneaza,va trb sa ma multumesc cu ce am:)

elena

acum 8 ani

Buna ziua .Am un baiat de 10 ani.El are 1.56 m, 55 kg. De 2 ani face fotbal.Intrebare fotbalul il ajuta in cresterea lui in inaltime?Pina la ce varsta el se poate inanta?( in legatura cu greutatea variaza sunt perioade cand e mai slabut si perioade cand e mai grasut)