Coxatroza

Oase si articulatii

Postata de Liliusha cu 8 ani in urma.

Pentru o coxatroza la piciorul stang se pot face injectii cu acid hialuronic si in ce locatie? Mama mea are probleme la soldul stang si se teme de operatie, Cum poate evita operatia si ce tratament este eficient. Am vazut pe internet ca supramax si fleximobil sunt 2 suplimente alimentare care ar putea fi bune pentru coxatroza. Ce ne recomandati?
Va multumim!!!

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Raspunsul depinde de datele personale: varsta, greutate/inaltime, antecedente vasculare, reumatologic-inflamatorii, metabolice, etc.
Suplimentele alimentare se deosebesc de medicamente:
- suplimentele nu au o actiune demonstrata stiintific, prin teste si studii relevante;
- actiunea suplimentelor este afirmata doar de catre producator, fara sa o poata demonstra practic;
In cazul specific al distrugerii cartilajului articular (artroza), nu exista nici un produs, supliment sau medicament, care sa imbunatateasca conditia cartilajului distrus.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Dr. Dragos Popescu

acum 8 ani

Buna Seara,

Exista posibilitatea de a face infiltratii cu acid hialuronic sau celule stem in sold, problema este ca necesita ghidaj ecografic sau radiologic.
Nici eu nu recomand suplimentele alimentare, nu este nimic demonstrat stiintific.