Coxartroza si sarcina

Oase si articulatii

Postata de bentami cu 12 ani in urma.

Va rog sa ma sfatuiti. Am coxartroza de 7 ani (mai exact la 18 ani au inceput durerile de sold) si acum am 25 si sunt insarcinata. In aceasta periada am luat flexodon a, artrostop compus si un antiinflamator care nu ii mai stiu numele (le-am luat pe rand nu toate o data). Intrebarea mea este daca am voie sa iau acest fel de pastile pe timpul sarcinii(flexodon) ca nu stiu daca rezist 9 luni de sarcina fara sa iau nimic.

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Din pacate nu cred ca sunt permise in timpul sarcinii dar trebuia sa vorbiti despre aceste lucruri cu medicul ginecolog si INAINTE de a ramane insarcinata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Unele pot provoca malformatii fetale! Nu va jucati cu asa ceva!

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

intradevar, dupa cum s-a scris si mai sus, pe timpul sarcinii trebuie sa fiti foarte precauta in utilizarea medicamentelor, si de preferinta, orice medicament ati avea nevoie, sa intrebati mai intai medicul ginecolog, si cu atat mai mult daca afectiunea dumneavoastra se agraveaza, sa mentionati in orice spital ati merge ca sunteti insarcinata.
ac***a in vedere ca nu va putem consulta prin intermediul internetului, ca nu stim ce alte boli asociati, ca nu stim nimic despre evolutia sarcinii, va recomand ca inainte de a mai lua orice medicament, sa mergeti la un consult la medicul dumneavoastra ginecolog pentru evaluarea situatiei dumneavoastre si modificarea corespunzatoare a tratamentului, mai ales ca nici dumneavoastra nu stiti ce alt antiinflamator ati luat.

va urez o zi buna

bentami

acum 12 ani

De fapt m-am exprimat un pic gresit. Am vrut sa spun ca aceste medicamente le-am luat inainte de a fi insarcinata (antiinflamatorul acu 3-4 ani) pe perioada celor 7 ani de cand mi-a pus medicul diagnosticul. Acum de cand sunt insarcinata nu am luat nimic.(Doar 2-3 pastile de flexodon in prima sapt ca nu am stiut ca sunt insarcinata).Intrebara mea era daca pot continnua cu flexodonul ca ma simt bine de la el.Pe prospect nu scrie nimic legat de sarcina. Eu acum sunt in strainatate si in situatia mea e mai greu cu consultul la medic, dar o sa ma duc, trebuie sa ma duc. Va multumesc.