coxartroza bilaterala

Oase si articulatii

Postata de razesu cu 11 ani in urma.

am fost diagnosticat cu coxartroza bilaterala;ce sfaturi imi dati?ce pasi trebuie urmati?multumesc

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Coxartroza este o efectiune degenerativa a articulatiei soldului.
Este important sa aveti o greutate corespunzatoare inaltimii dumneavoastre si sa efectuati exercitii pentru intarirea musculaturii membrelor inferioare ( exercitii la bicicleta, mers pe jos, etc) pentru o mai mare stabilitate a articulatiei.
In functie de gradul afectarii, se poate efectua fizio-chinetoterapie in 2-3 cure pe an.

razesu

acum 11 ani

medicamentatie ????

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Asa dupa cum va preciza distinsul coleg, coxartroza reprezinta distrugerea cartilajului articular coxo-femural, datorata greutatii excesive si efortului fizic exagerat (cel mai adesea).
Cartilajul distrus nu mai poate fi refacut ("""vindecat"""), prin urmare nu se pune problema unui tratament medicamentos. Antiinflamatoarele pot fi utile pe perioade scurte de timp (zile-saptamani), insa abuzul duce la probleme hepatice si renale.
Importanta este mentinerea greutatii normale (evident, scadere ponderala in cazul supraponderabilitatii) si reducerea drastica a eforturilor fizice.
Cand calitatea vietii se degradeaza (dureri permanente, reducerea perimetrului de mers posibil fara dureri), in functie de varsta, se poate pune problema endo-protezarii soldului (total contraindicata in cazul obezitatii).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Utilizator11590301070

acum 3 ani

Am dubla coxatroza.Inafara de bicicletă mersul pe jos este indicat si cat timp.
Mumtumesc@

Dr. Marius Uscatu

acum 3 ani

Buna ziua,
Raspunsul depinde de gradul de distrugere a articulatiei si de datele D-voastra personale (varsta, sex, greutate/inaltime etc).
Principial, mersul pe jos "stresseaza" articulatia si agraveaza distrugerea.
Pe de alta parte, trebuie sa va mentineti o anumita troficitate musculara, in vederea eventualei protezari articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior