coxartroza bilaterala incepienta

Oase si articulatii

Postata de alexia.alexica cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Ma numesc Popa Alina si am 29 de ani .in urma cu o saptamana am fost diagnosticata cu demineralizare,coxartroza bilaterala incipienta in urma unei rediografii de bazin.la analize mi-a iesit modificat CRP-9.2,FIBRINOGEN 481,MACROTROMBOCITE38.6.In rest celelalts analize sant in valori normale ,precizez ca ASLO este 65,RF11,Ca 9,VSH 1H 44 mm.formula leucocitara in valori normale,.urmez un tratament inj cu ketonal 1 fi pe zi si mydocalm tablete.dupa cateva zile de tratament am reusit sa merg un pic mai bn dar durereainca persista.,nu reusesc sa intind cum ar trebui piciorul,am o anumita pozitie care este foarte dureroasa si aceea de extensie a piciorului stang in lateral.ce tratament as putea urma si la ce medic ma indrumati sa merg reumatolog s-au ortoped.?dar mentionez ca tratam a fost dat de medic neurolog.mi s-a recomandat sa nu ma ingras (57 kg si 1.65 m)si multa gimnastica ,kinetoterapie. dar nici un alt tratament medicamentos pentru intarirea s-au refacerea cartilajului.Ce pasi ar trebui sa urmez de aici in colo.va multumesc anticipat.

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

analizele demonstreaza prezenta unei inflamatii usoare,fara a exista o infectie (leucocitele se incadreaza cu valori in limite normale). durerea aparuta la abductia coapsei este caracteristica intr-o bursita peritrohanteriana (la insertia tendoanelor muschilor gluteus maximus si medius pe trohanter). ar fi indicate exercitii de intarire a muschiului gluteus maximus (fesier mare) in cadrul unei kinetoterapii, antiinflamatoare nonsteroidiene. pentru a diferentia de alte afectiuni, ar fi necesar sa va adresati unui medic reumatolog.

alexia.alexica

acum 12 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns.

Marcela07

acum 10 ani

buna ziua,as avea si eu o intrebare,ce tratament medicamentos sau terapii naturiste as putea urma pt OSTEOARTRITA POST TRAUMATICA COXO FEMURALA STANGA STADIUL 2. am 23 de ani. multumesc

lavinia

acum 10 ani

buna,ma confront si eu cu ceva de genul asta.spune mi te rog ce ai facut ?unde ai fost si daca ai rez [email protected]