contuzie forte cot?

Oase si articulatii

Postata de sandrei cu 10 ani in urma.

contuzie forte cot. asta a fost diagnosticul celor de la ortopedie floreasca.. de la urgente. cum s-a intamplat: am calcat pe mingea de fotbal si am cazut pe spate... normal ca am pus mana ca sa ameliorez caderea... dar cazatura fiind pe spate... cotul nu s-a putut flexa si a facut crantz...
au zis ca nu am nimic rupt si sa stau o sapt cu ea in ghips. ieri mi am scos ghipsul si ar trebui sa ma duc peste 2 zile la consult din nou.
problema e ca nu pot sa indrept mana la maxim, si nici sa o indoi mai mult de 90 de grade. dupa cum o simt... parca e ceva sarit de acolo... ori oasele ori mushiul... nu stiu... dar nu mi se pare in regula...
sa mai astept inca 2 zile pana la control? se poate ca 2 medici care mi au vazut mana sa nu fi observat ca este sarita din cot?

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Este foarte posibila existenta unei fracturi fara deplasare a capului radial, uneori dificil de obiectivat prin radiografii simple.
Problema capitala a fracturilor cotului este reprezentata de ankiloza rapida si definitiva care se instaleaza, si care necesita o kineto-terapie sustinuta si indelungata pentru re-dobandirea mobilitatii articulare.
V-as sugera un computer-tomograf al cotului (nu RMN!!!!!!) si, daca nu se obiectiveaza o fractura a paletei humerale (care sa necesite interventie chirurgicala), trebuie sa incepeti foarte rapid kineto-terapia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

koka

acum 10 ani

koka

am aceiasi problema azi mi-a dat gipsul jos si ma trimes acasa am foarte mari dureri si nu pot sa o intind diagnosticul pus este fractura la nivelul capului radiusului ce trebue facut m-a chemat peste doua zile la control nu pot nici macar sa o intorc (sucesc )in vrun fel

stancu andrei

acum 10 ani

da... suna profesional raspunsul.. dar cand te duci in 2 spitale de stat doctorii ii zic ca nu ai nimic si te trimit acasa. au trecut 10 zile de cand am cazut si mana pot sa o mis la fel de mult.. doar ca nu mai ma doare asa de rau, ultimul dr a zis ca sunt ok si ca imi voi reveni,,,, sa speram ca avea dreptate.. desi eu simt ca nu e ceva la locul lui acolo la cot...

koka

acum 10 ani

am aceiasi problema azi mi-a dat gipsul jos si ma trimes acasa am foarte mari dureri si nu pot sa o intind diagnosticul pus este fractura la nivelul capului radiusului ce trebue facut m-a chemat peste doua zile la control

koka

acum 10 ani

am aceiasi problema azi mi-a dat gipsul jos si ma trimes acasa am foarte mari dureri si nu pot sa o intind diagnosticul pus este fractura la nivelul capului radiusului ce trebue facut m-a chemat peste doua zile la control

sandrei

acum 10 ani

ce sa faci.. te duci peste 2 zile la control :) si ai rabdare :) eu nu am avut un diagnostic asa de rau ca al tau.. si dupa 2 saptamani imi misc mana destul de bine.. am inceput si fizioterapia... e de durata recuperarea pentru o contuzie de cot si probabil si mai de durata penru o fractura.