Concediu medical.?

Oase si articulatii

Postata de ELENA5678414 cu un an in urma.

Bunaziua
Am piciorul in ghips ,fractura baza metatars 2 .trebuie sa stau 5 sapt in casa.As dori sa va intreb daca pentru picior rupt se da concediu medical retroactiv.Concediu am primit pina pe 30 iunie dupa care la control a zis ca nu poate sa imi dea concediu decit la 8 persoane si cu programare si bilet de trimitere.Si sa merg pe 18 iulie ca atunci poate sa dea retrioactiv.Dar daca merg la fisier sa ma programez la la domu doctor mi se zice ca nu au locuri .Daca merg la altul ce zice ca nu ma primeste fara bilet de trimitere.Iar medicul de familie nu poate sa dea decat peste 2 luni pentru acelasi diagnostic.Ce se poate face.Eu nu mai inteleg nimic.Cu un bilet de trimitere din cate am inteles trebuie sa te primesca inpoi de 2 ori.
Multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna seara,
Teoretic este ilegal de acordat concediu medical retroactiv.
In practica, data fiind situatia actuala, puteti obtine concediu de la medicul specialist.
Problema este, insa, alta: sunteti sigur ca este "doar" o fractura a bezei metatarsianului 2 sau este vorba despre o fractura-luxatie tip Lisfranc, entitate extrem de grava si ne-diagnosticata in proportie de 95% cu ocazia consultatiei initiale?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

ELENA5678414

acum un an

Multumesc frumos pentru raspuns.
Elena B.