coloana vertebrala

Oase si articulatii

Postata de ambro cu 12 ani in urma.

buna ziua! am ceva probleme cu spatele(probabil am vreo vertebra deplasata). in momentul in care ma prind cu mainile de o bara si stau asa un timp(restul corpului atarnand) la un mom simt o durere in partea lombara(fac acest lucru pentru a-mi itninde spatele de obicei cand am ora de sport, etc). Ar trebui sa nu ma mai intind asa?
Am voie sa fac flotari si genoflexiuni? (ma refer sa le fac pana la epuizare)
- nu am consultat inca un medic

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine sa efectuati un consult la medicul de familie pentru un examen clinic si stabilirea investigatiilor ulterioare . E necesar sa efectuati o fizioterapie daca este vorba de o discopatie lombara, un tratament antialgic si antiinflamator functie de cat de severa e durerea.

marina

acum 12 ani

buna seara,sunt quiromasajista si sfatul meu este sa mergi la un doctor osteopat,este recomandat sa faci si sedinte de masaj lumbar ,deoarece la ce sintome prezinti este problema musculara
.
,