coaste fisurate sau feracturate?

Oase si articulatii

Postata de crisis cu 12 ani in urma.

am cazut sapt trecuta si de atunci am ramas cu o durere in zona stanga a cutiei toracice(locul unde se termina)ma doare cand ma misc si putin cand inspir adanc.oare mi-am rupt ceva coaste(la palpare nu imi dau seama)si ar trebuii sa consult um medic sau se vindeca de la sine?
va multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru a putea evita eventualele complicaţii ale acestui traumatism ar fi indicat să consultaţi un medic internist, care în urma examinării fizice şi în funcţie de suspiciunile clinice, a unei radiografii şi a altor teste imagistice va putea stabili un diagnostic exact (este posibil să fie vorba fie de o fisură, fie de o fractură costală).