clavus plantar(bataturi)

Oase si articulatii

Postata de Victor_ro cu 15 ani in urma.

Stie cineva vreun tratament ptr bataturi in calcai in afara de clavusin?

Raspunsuri (49)

acum 15 ani

Buna ziua. Eu am avut o batatura destul de urata si de jenanta in talpa, undeva aproape de degete. Nu-mi trecea cu absolut nimic, nici la pedichiura n-am avut nic o reusita. Asa ca am trecut la leacuri babesti. Am pus vreo 2 saptamani frunze de patlagina ( creste prin iarba sporadic, dar daca nu cunosti planta sa-ti arate cineva) seara si legam acolo cu un pansament. Pana dimineata locul se inp***a si dadeam cu unghia ( nu cu altceva) si rupeam din ea. Dupa vreo 2 saptamani, tragand cu unghia a iesit "miezul" si s-a terminat problema mea. Incearca. E o varianta. E posibil sa fie bine pentru tine sau nu. Ramane de vazut. Oricum, multa bafta!
Mihaela

madalina338

acum 15 ani

Solutia pentru bataturi de la Dr. Sholl. Mai sunt si plasturi dar nu stiu daca in calcai pot fi tinuti (adica nu cad). Dai cu solutie cateva zile si ar trebui sa iasa.
Sa-ti fie bine.
Luana

Victor_ro

acum 15 ani

Multumesc Mihaela ptr sfat.

Victor_ro

acum 15 ani

Luana unde gasesc solutia , la farmacie? Mersi mult!

madalina338

acum 15 ani

Imi pare rau ca nu ti-am raspuns pana acum dar am fost in concediu. Da, la farmaccii, dar banuiesc ca pana acum ai gasit si ai si rezolvat.
Luana

ioana26

acum 15 ani

Buna ziua!
Problema "bataturilor" este mult mai profunda si mai complicata. In afara banalelor "rosaturi" provocate de o incaltaminte necorespunzatoare trebuie precizata cauza precisa, care consta intr-o tulburare de tip organic a piciorului, de tip pes-cavus sau pes-planus, "deranjamente" multiple ale oaselor piciorului, care toate creeaza o hiperpresiune la anumite niveluri ale piciorului, iar pielea reactioneaza pentru a se proteja, creind asa-numitele bataturi.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Specialist Chirurgia Gleznei si a Piciorului

Victor_ro

acum 15 ani

Stimate Domn doctor M.U.
Multumesc ptr raspuns dar totusi ptr orice batatura un medicament , unguent orice ...ce ati recomanda? e vorba de bataturi care la o varsta inaintata s-au format in timp .

niculina584980

acum 15 ani

Stimate Domn,
Va inteleg perfect problema, dar raspunsul meu este sincer: nu stiu ce v-as putea recomanda ca unguent, si asta din simplul motiv ca eu nu am tratat niciodata simptomatic aceasta afectiune. Eu tratez intotdeauna numai cauza problemei si nu efectul.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu

ghe141251

acum 14 ani

Citat:
Stimate Domn doctor M.U.
Multumesc ptr raspuns dar totusi ptr orice batatura un medicament , unguent orice ...ce ati recomanda? e vorba de bataturi care la o varsta inaintata s-au format in timp .

eu am niste bataturi,mici si dese circa 7-8 in (podul talpii) si mai rare pe talpa,pe cine am intrebat ,mi s-a spus ca sunt( cuie) in termeni babesti cred,deci ce tratament ar trebui sa fac?????

raluca

acum 14 ani

Pentru bataturi este foarte bun Clavusin, se gaseste la farmacie. Numai bine

Citat:
eu am niste bataturi,mici si dese circa 7-8 in (podul talpii) si mai rare pe talpa,pe cine am intrebat ,mi s-a spus ca sunt( cuie) in termeni babesti cred,deci ce tratament ar trebui sa fac?????

acum 14 ani

Buna ziua! Hiperkeratoza ("batatura") reprezinta doar un simptom si nu o problema in sine. Este generata de un conflict mecanic intre picior si sol sau incaltaminte, datorat unei proeminente osoase, unor hiperpresiuni sau unui pantof necorespunzator.
Concluzie logica: nu tratati efectul (batatura) ci cautati sa intelegeti cauza.
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului

Alis147564

acum 14 ani

Ok, domnu doctor, cred ca am inteles care e cauza care mia provocat batatura (zic eu), dar ce sa fac ca sa scap de ea? cineva imi spunea sa folosesc nush ce piatra, apoi am fost pe la farmacii, apoi la naturiste; dar toate acestea nu siau facut niciun efect. (bani aruncati)

Adrienne

acum 14 ani

Ai incercat CLAVUSIN solutie pt. uz extern ?

S.148319

acum 14 ani

Citat:
eu am niste bataturi,mici si dese circa 7-8 in (podul talpii) si mai rare pe talpa,pe cine am intrebat ,mi s-a spus ca sunt( cuie) in termeni babesti cred,deci ce tratament ar trebui sa fac?????

Inseamna ca ai niste maini muncite. Pai, la Farmacie, unde se gasesc plasturii aceia pentru bataturi de la URGO, nu se gasesc si pentru maini? Sunt foarte eficienti.

Alis147564

acum 14 ani

Sunt la picioare bataturile:D. Am incercat si Clavusin.

Adrienne

acum 14 ani

Stiam...........dar asa scrie in prospect.......

Alis147564

acum 14 ani

am niste bataturi de care nu mai scap, puteti sami recomandati va rog un medic dar care sa aiba cabinetul in Timisoara? ms. (astept raspuns)

seyla

acum 13 ani

cu ce pot scapa de o batatura mare la degetul mic de la picior

Antonia MUsat

acum 13 ani

Pentru Bataturi (clavus) se poate folosi crema SALICYL acid 20% LNA MR. Trebuie gasita o farmacie care poate prepara aceasta compozitie.

Stefania

acum 13 ani

Pai nici mie nu mia trecut cu absolut nimic si am fost la spitl si ma operat si mia scos clavus plantar din radacina acum ma simt mult mai bn!!!

Pag 1 din 3